19.06.2020

Sekrety udanego projektu łazienki DIY

By admin

Renowacja łazienki nie jest łatwym zadaniem. To w łazience zaczynamy i kończymy nasz dzień. Dlatego ważne jest, aby stworzyć projekt nie tylko praktyczny, ale także estetyczny. Idealnym rozwiązaniem jest powierzenie pracy profesjonalistom i zatrudnienie wykwalifikowanego projektanta. Jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na ograniczony budżet. Nie jest to powód do rezygnacji z idei oryginalnego i niepowtarzalnego wnętrza łazienki. Możesz to stworzyć samodzielnie. możesz dowiedzieć się, jak to zrobić, czytając poniższe wskazówki.

  • Staranne planowanie jest kluczem do udanego projektu.

Zanim pójdziesz na zakupy i zaczniesz kupować materiały budowlane i wodno-kanalizacyjne, ważne jest, aby określić efekt końcowy. W planie musisz wskazać, co dokładnie chcesz zrobić: wymiana kanalizacji i (lub) komunikacji, odnowienie okładzin ściennych i podłogowych, zmiana stylu, kreatywna dekoracja. Ważne jest uwzględnienie wymagań obowiązujących norm budowlanych. Przykładowo surowo zabrania się wyburzania szybów wentylacyjnych lub wykonywania prac osłabiających konstrukcje wsporcze.

 

Po zdefiniowaniu celów należy zmierzyć ściany, podłogę i sufit. Aby nie kupować dodatkowej ilości materiałów, musisz odjąć drzwi i okna.

  • Zagospodarowanie przestrzenne pokoju

Łazienka to zwykle najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu lub domu. Aby był jak najbardziej wygodny i praktyczny, ważne jest, aby odpowiednio zagospodarować przestrzeń. Istnieją dwie główne strefy funkcjonalne – sanitarna i higieniczna oraz ekonomiczna. Pierwsza powinna zawierać wannę lub prysznic, umywalkę, toaletę, bidet, a druga – organizery do przechowywania chemii gospodarczej i środków higieny osobistej.

  • Określ styl łazienki

Aby stworzyć naprawdę efektowny projekt, ważne jest, aby trzymać się określonego stylu. Obecnie najpopularniejsze style to minimalizm, loft. Charakteryzują się zastosowaniem neutralnych odcieni i minimalną ilością detali.

  • Dobór materiałów okładzinowych

Łazienka charakteryzuje się podwyższonym poziomem wilgotności i nagłymi zmianami temperatury. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze materiałów do wykończenia powierzchni. Najbardziej praktyczne i popularne są następujące opcje:

  • ceramika. Jest prezentowany zarówno w wersji budżetowej, jak i ekskluzywnej. Do głównych zalet ceramiki należy różnorodność kolorów i kształtów, łatwość użytkowania, praktyczność i trwałość. Jednak musisz być przygotowany na poświęcenie dużej ilości czasu na układanie płytek;
  • plastik jest łatwy do zainstalowania. Jednak ważne jest, aby wybrać próbki odporne na wilgoć, w przeciwnym razie takie wykończenie nie potrwa długo;
  • naturalne materiały. Drewno i kamień można również wykorzystać w projektowaniu łazienek. Ale podobnie jak w przypadku plastiku, musisz wybrać modele odporne na wilgoć.

Kupując materiały okładzinowe, ważne jest, aby zabrać o 5% więcej towarów niż potrzebujesz. Rzeczywiście, podczas procesu naprawy niektóre materiały ulegają zniszczeniu.

  • Wybór kanalizacji

Aby sprzęt służył dłużej niż rok, lepiej jest preferować niezawodnych producentów. Obecnie najpopularniejsze wyroby sanitarne to Alca Plast, Cersanit, Imperial, Koller Pool, Mario, Ravak i inne. Konieczne jest również uwzględnienie materiału, z którego wykonany jest sprzęt, rodzaj instalacji, dodatkowe funkcje.